Prof. Ludmil Angelov

   

Ludmil Angelov, Bulgaristan’ın Varna şehrine doğmuş ve Sofya’da bulunan Pancho Vladigerov Devlet Müzik Akademisi’nden mezun olmuştur. Eğitimi süresince Viktoria Spassova, Ludmila Stoyanova ve Pancho Vladigerov’un piyano sınıfında asistanlığını yapmış olan fenomen piyanist-pedagog  Konstantin Stankovich ile çalışmıştır. Derece ve ödül kazandığı uluslararası yarışmalar arasında Senigallia (İtalya, 1976), Frederic Chopin (Polonya, 1985), Palm Beach International Competition (ABD, 1990), Piano Masters (Monte Carlo, 1994) and World Piano Masters Tour (Fransa 1997) sayılabilinir.

Ludmil Angelov’un konser verdiği başlıca orkestra ve salonlar arasında “Berlin Filarmoni” , “Musikverein in Vienna”, “Amsterdam Concertgebauw Orkestrası” , Paris’de bulunan “Pleyel ve Gaveau Konser Salonları”, Milano ”Teatro alla Scala , New York “Lincoln Center”, Frankfurt “Alte Oper” , Münih  “Herkulessaal”, Lucerne “KKL”, “Zürih Operası”, Monte Carlo “Salle Garnier” , Brüksel “Palais des Beaux-Arts”, Linz “Brucknerhaus” , Madrid “Auditorio Nacional”, Barcelona “Auditori”, Valensiya “Palau de la Música”, Moskova ve Milan Konservatuvarı Konser Salonları, Varşova’da bulunan Ulusal Filarmoni Orkestrası ve Polonya Ulusal Operası , ve Seul “KBS Hall” yer alır.

        Angelov’un kariyerinde Chopin’in müziği önemli ve daimi bir yere sahiptir. 1987-1988 Konser sezonunda Chopin’in tüm solo piyano eserlerini benzersiz bir olay olan oniki resitallik bir seride toplayıp, seslendirmiş, ve “Bulgaristan Senenin Genç Müzisyen Ödülü”nü almaya hak kazanmıştır. Sanatçı aynı zamanda Varşova’da yapılan “Chopin ve Avrupası” gibi Avrupa’nın en önemli Chopin festivallerinde yer almıştır. 1999 yılında Madrid ve İspanya’nın diğer şehirlerinde Chopin’in tüm solo piyano eserlerini seslendirmiş, 10 yıl sonra Bulgaristan ve İspanya’da bu konser serisini tekrarlamıştır. Angelov’un Chopin’in Rondo ve Varyasyon kayıtları Varşovada’ki Ulusal Chopin Enstitüsü tarafından “ Grand Prix du Disque “ ödülüne layık görülmüştür.

         Ludmil Angelov 2006 yılından beri Nikolai Kapustin’in birçok eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirmiş, ve bu büyük çağdaş Rus bestecisinin en önde gelen yorumcularından biri olarak sayılmıştır.

         Sanatçının kayıt gerçekleştirdiği firmalar arasında RCA, Danacord, Gega New, Pentatone, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion and Vela Records yer alır. Angelov 2015 Haziran’ında, Moritz Moszkowski’nin yakın zamanda keşfedilen piyano konçertosunu BBC İskoç Senfoni Orkestrası ile seslendirerek, dünya prömiyerini yapmış ve Hyperion markası altında cd kaydını gerçekleştirmiştir.

         Sanatçı, 2013 yılından itibaren Sofya’da bulunan “ New Bulgarian University” de onursal profesör olarak ders vermekte ve tüm dünyada ustalık sınıfları gerçekleştirmektedir. Jüri üyeliği yaptığı yarışmalardan en önemlisi olarak 2010 ve 2015 yıllarında gerçekleşen Varşova Chopin Piyano Yarışması sayılabilinir. Kasım 2011 yılında Polonya Kültür Bakanlığı tarafından Angelov’a Polonya müziğinin uluslarası tanıtımı için yaptığı katkılarından dolayı “ Gloria Artis” madalyası verilmiştir.

         1992 yılından itibaren İspanya’da yaşayan Ludmil Angelov, Toledo’da bulunan  Royal Academy of Fine Arts’ın bir üyesi ve aynı zamanda Sofya Piano Extravaganza Festivali’nin kurucusudur.