Öğr.Gör. Tsvetlina TUNTEVA

Öğr.Gör. Tsvetlina TUNTEVA

 Tsvetelina Georgieva Tunteva

 

   02.05.1971 yılında Bulgaristan'ın Sofya şehrinde doğdu. 6 yaşında piyano eğitimine Sofya'daki "Lyubomir Pipkov" Müzik Okulu'nda başladı. Orta okulu ve liseyi de aynı okulda okudu. 1989 yılında üniversite eğitimine "Pancho Vladigerov" Sofiya Devlet Müzik Akademisi'nin "Teori" bölümünde devam etti. 1995 yılında "müzik kuramı" konusu üzerinde yüksek lisansını yaparak akademiden mezun oldu. "Orkestrasyon dramaturjisi" adlı tezi enstrüman bilgisi ve orkestrasyon konularını kapsamaktadır.

 

   1995-1997 yılları arasında Plovdiv'deki "Dobrin Petkov" Devlet Müzik Okulu'nda 2 yıl solfej ve müzik öğretmenliği yaptı. Aynı zamanda Plovdiv Müzik Akademisi'nde bale korepetitörü olarak çalıştı. 1997-2000 yılları arasında Ulusal Bulgar Televizyonu (BNT)'nda müzik yapımcısı olarak çalıştı.

 

   Ekim 2000 yılında eşinin Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'ndaki görevi nedeniyle Adana'ya geldi. Aralık 2000'den 2005 yılına kadar Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda korepetitör olarak çalıştı. 2005 yılında yabancı sözleşmeli kadrosuna geçerek korepetitörlüğü yanında solfej ve armoni öğretmenliği yaptı.

 

   2007 yılında "choirmaister" olarak Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı korosunu çalıştırarak, Budapeşt, Macaristan yarışmasında iki dalda gümüş madalya kazandı. Mayıs 2009'da Niğde, Antakya ve Adana'da Nevin Apaydın ile flüt ve piyano resitalleri verdi.

 

   Ağustos 2009'da Pennstate Üniversitesi, ABD' de düzenlenen kontrabas yarışmasında finale kalan Çağrı Bayazıtoğlu'na eşlik etti.

 

Temmuz 2010 yılında Sofya, Bulgaristan'da düzenlenen "Genç Virtüözler" yarışmasında ikincilik ödülü alan Ezgi Su Apaydın'a eşlik etti. Aynı yıl ekim ayında Mersin'de düzenlenen "Gülden Turağlı" ulusal keman yarışmasında birinci olan ve "Türk bestecisini en iyi yorumlayan" özel ödülü alan Ezgi Su Apaydın'a eşlik etti.

 

   2012 yılında Provadia, Bulgaristan'da düzenlenen uluslararası "Svetoslav Obretenov" yarışmasında "kontrabas" kategorisinde birincilik alan Çağrı Bayazıtoğlu'na eşlik etti. 2014 yılında aynı yarışmada Birincilik ödülü alan Göksu Söker'e eşlik etti.

 

   Nisan 2016 yılında beşinci uluslararası "VIVAPIANO" yarışmasına jüri üyesi olarak katıldı.

 

   Nisan 2019 yılında uluslararası "Rhapsody" yarışmasının kapsamındaki "Amatör Piyanistler" festivaline jüri üyesi olarak katıldı.

 

   2000 yılından bu yana bir çok şehirde oda müziği konserleri ve eşlikçi olarak resitaller verdi. Ayrıca 2000 yılından bu yana Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'yla orkestra piyanisti olarak çalışmaktadır.

 

   Tsvetelina Tunteva halen Adana'daki Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda solfej, piyano ve eşlik derslerine girmektedir.